Data k 2026-09-02
Srovnání tepelných čerpadel podle úřední účinnosti
Žádné hvězdičky, žádné pořadí redakce, žádné vymyšlené recenze. Jen čísla, která výrobce uvedl pod zákonnou odpovědností do evropského registru EPREL, a která zároveň potvrzuje druhý nezávislý úřední registr.
1 445
modelů, které prošly křížovým ověřením
55
modelů vyřazeno pro rozpor mezi registry
2
nezávislé úřední zdroje na každý řádek
Jak tomu rozumět
ηs (35 °C) je sezonní energetická účinnost vytápění při nízkoteplotním režimu, tedy u podlahového vytápění nebo předimenzovaných radiátorů. Právě tam je tepelné čerpadlo efektivní. Čím vyšší číslo, tím méně elektřiny na stejné teplo.
ηs (55 °C) platí pro běžné radiátory. U stejného čerpadla bývá výrazně nižší, což je nejdůležitější věc, kterou si před nákupem uvědomit.
Hodnoty platí pro průměrné klimatické podmínky. V chladné zóně jsou nižší.
1335 modelů, seřazeno podle účinnosti při 35 °C
| Model | ηs 35 °C | Třída | ηs 55 °C | kW | dB ven | EPREL |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Templari S.p.A.KITA SP-10 3PH | 227 % | A+++ | 165 % | 8 | 50 | štítek |
| Hoval1-Belaria® pro (24) | 225 % | A+++ | 165 % | 21 | 56 | štítek |
| iDM-EnergiesystemeAERO ALM 10-24 | 225 % | A+++ | 165 % | 21 | 56 | štítek |
| Templari S.p.A.KITA LP-PLUS-35 3PH | 225 % | A+++ | 164 % | 29 | 61 | štítek |
| Templari S.p.A.KITA SP-8 3PH | 222 % | A+++ | 161 % | 7 | 50 | štítek |
| Hoval1-Belaria® pro comfort (15) | 221 % | A+++ | 162 % | 12 | 50 | štítek |
| Templari S.p.A.KITA LP -PLUS-40 3PH | 219 % | A+++ | 162 % | 33 | 61 | štítek |
| MTECWPLK722, 400V | 217 % | A+++ | 165 % | 19 | 53 | štítek |
| MTECAHPA413, 400V | 217 % | A+++ | 169 % | 11 | 46 | štítek |
| Templari S.p.A.KITA LP-26 3PH | 217 % | A+++ | 163 % | 22 | 61 | štítek |
| Templari S.p.A.KITA LP-28 3PH | 216 % | A+++ | 162 % | 24 | 61 | štítek |
| CKHeatQBLN-006TE1 | 213 % | A+++ | 156 % | 6 | 52 | štítek |
| Templari S.p.A.KITA HRP-10 3PH | 213 % | A+++ | 150 % | 9 | 55 | štítek |
| MideaMHC-V8WD2RN7-BER90 | 211 % | A+++ | 159 % | 7 | 52 | štítek |
| CKHeatQBLN-008TE1 | 210 % | A+++ | 165 % | 8 | 51 | štítek |
| CLIVETSQKN-YEE 1 TC A 190 + MiSAN-YEE 4.1 | 210 % | A+++ | 146 % | 8 | 58 | štítek |
| CLIVETSQKN-YEE 1 TC A 250 + MiSAN-YEE 4.1 | 210 % | A+++ | 146 % | 8 | 58 | štítek |
| CLIVETSQKN-YEE 1 BC A + MiSAN-YEE 4.1 | 210 % | A+++ | 146 % | 8 | 58 | štítek |
| CLIVETSQKN-YEE 1 IC A + MiSAN-YEE 4.1 | 210 % | A+++ | 146 % | 8 | 58 | štítek |
| HYUNDAIHPMO-10-D2L1H3-C1G | 210 % | A+++ | 158 % | 10 | 54 | štítek |
| MideaMHC-V10WD2N7-BE30 | 210 % | A+++ | 157 % | 9 | 54 | štítek |
| MideaMHC-V10WD2RN7-BER90 | 210 % | A+++ | 157 % | 9 | 54 | štítek |
| GD Shenling Thermal Tech Co., LtdHPS-V40W/R2 | 209 % | A+++ | 142 % | 5 | 55 | štítek |
| GD Shenling Thermal Tech Co., LtdHPM-V40W/R2 | 209 % | A+++ | 142 % | 5 | 55 | štítek |
| NIBENIBE S2125-20 3X400V | 209 % | A+++ | 160 % | 11 | 55 | štítek |
| CLIVETSQKN-YEE 1 TC A 190 + MiSAN-YEE 5.1 | 208 % | A+++ | 146 % | 10 | 60 | štítek |
| CLIVETSQKN-YEE 1 TC A 250 + MiSAN-YEE 5.1 | 208 % | A+++ | 146 % | 10 | 60 | štítek |
| CLIVETSQKN-YEE 1 BC A + MiSAN-YEE 5.1 | 208 % | A+++ | 146 % | 10 | 60 | štítek |
| CLIVETSQKN-YEE 1 IC A + MiSAN-YEE 5.1 | 208 % | A+++ | 146 % | 10 | 60 | štítek |
| NIBENIBE S2125-14 3X400V | 208 % | A+++ | 159 % | 11 | 52 | štítek |
| Hoval1- Belaria® pro cp (8/100/300) | 207 % | A+++ | 154 % | 8 | 46 | štítek |
| Hoval1-Belaria® pro comfort (8) | 207 % | A+++ | 154 % | 8 | 46 | štítek |
| iDM-EnergiesystemeiPump ALM 2-8 | 207 % | A+++ | 154 % | 8 | 45 | štítek |
| iDM-EnergiesystemeAERO ALM 2-8 | 207 % | A+++ | 154 % | 8 | 45 | štítek |
| Templari S.p.A.KITA HRP-14 3PH | 207 % | A+++ | 148 % | 12 | 55 | štítek |
| Templari S.p.A.KITA MP-20 3PH | 207 % | A+++ | 162 % | 19 | 51 | štítek |
| AirwellAW-WHPMA08-H91 | 206 % | A+++ | 145 % | 8 | 59 | štítek |
| AURATSUAHA-10RA1 + AHM-100RA3 | 206 % | A+++ | 135 % | 9 | 60 | štítek |
| ElectroluxEMHP-8V/N8 / EHB-100/N8 | 206 % | A+++ | 132 % | 8 | 59 | štítek |
| Hoval1-UltraSource® B cf C (17) | 206 % | A+++ | 152 % | 14 | 57 | štítek |
Co tato tabulka záměrně neobsahuje
- SCOP. Registr EPREL ho pro čerpadla vzduch–voda neuvádí, obsahuje pouze ηs. Dopočítat ho by znamenalo vyrobit číslo, které nikdo neověřil. To tu neděláme.
- Spolehlivost a servis. Úřední registry měří účinnost, nikoli poruchovost ani kvalitu servisní sítě. Pro rozhodnutí jsou to přitom otázky stejně důležité, a tato data na ně neodpovídají.
- Chování v silných mrazech. Uvedené hodnoty platí pro průměrné klimatické podmínky. Skutečný výkon při −15 °C se z nich vyčíst nedá.
- Nárok na podporu v ČR. O tom rozhoduje výhradně Seznam výrobků a technologií SFŽP. Zdejší křížové ověření používá slovenský registr, protože jako jediný uvádí typ čerpadla. Způsobilost si ověřte v SVT.
Zdroje a metoda
Účinnost, třídy, výkon a hlučnost: EPREL, registr Evropské komise pro energetické štítky. Typ čerpadla: registr SIEA, Slovensko.
Registry nemají společný identifikátor, párování probíhá podle značky a modelu. Zveřejňujeme pouze řádky, kde se oba registry shodnou na výkonu i na energetické třídě. 55 spárovaných modelů jsme z tohoto důvodu vyřadili. Při rozporu má přednost EPREL: jde o hodnotu uvedenou pod zákonnou povinností a vázanou na energetický štítek.
Hodnoty pod 10 dB jsou zjevně chybné a jsou odfiltrovány. Data vkládají dodavatelé, Komise je neověřuje.